HornWellness.pl

Zdrowie, Uroda, Moda, Lifestyle

Poradnik Zdrowie

Przyczyny szklistych oczu

Oczy mogą powiedzieć wiele o człowieku – jednak nie mówimy tu o jego charakterze czy uczuciach. Na ich podstawie można rozeznać się też w fizycznej kondycji człowieka. Czy dolega mu jakaś choroba, czy jest przemęczony, czy dobrze się wysypia i odżywia – to wszystko kryje się w naszych oczach! Jednym z czynników, który może nas zaniepokoić i zwrócić uwagę jest szklistość oczu. Jest wiele możliwych rozwiązań tego symptomu. Przyczyny szklistych oczu są naprawdę zaskakujące!

Kiedy szkliste oczy nie są objawem choroby?

Zacznijmy od przyczyn szklistych oczu, które wcale nie oznaczają u nas choroby. Możemy być spokojni i zwyczajnie zmienić niektóre nawyki. Przede wszystkim szklistość oczu powstaje na skutek przemęczenia wzroku. Cały dzień przed ekranem komputera, laptopa, telewizora czy smartfona przesusza nasze oczy i doprowadza do ich łzawienia i zaczerwienienia. To samo tyczy się palenia marihuany lub nadużycia alkoholu. Zatrucie organizmu doprowadza właśnie do szklistych oczu.

Człowiek mruga około 15 razy na minutę. Jest to naturalne zachowanie i taką średnią powinien mieć każdy z nas. Jednak podczas korzystania z laptopa, czy komputera, człowiek mruga nawet o połowę mniej razy. To właśnie doprowadza to złego stanu oczu. Musimy zwrócić uwagę także na warunki, w jakich przebywamy. Suche, zanieczyszczone powietrze oraz dym papierosowy ma okropny wpływ na oczy.

Jak radzić sobie ze szklistymi oczami?

Bardzo pomocne mogą okazać się specjalne krople nawilżające, które odpowiednio nawilżą oko. Przyczyny szklistych oczu trzeba jak najszybciej wyeliminować w jak największym stopniu tylko możemy. Starajmy się unikać zadymionych pomieszczeń, róbmy sobie przerwy w pracy przy komputerze oraz ograniczmy spożywanie alkoholu i palenia.

Przyczyny szklistych oczu – choroba

Najbardziej znanym powikłaniem, które wywołuje szklistość oczu jest alergia. Obojętne co jest czynnikiem, czy to pyłki, kurz, sierść, bardzo często reakcją jest właśnie łzawienie. Obserwujmy nasze zachowanie oraz dodatkowe czynniki, takie jak katar, kichanie, reakcje skórne lub kaszel. Wskazuje to właśnie na alergię. Na szczęście da się ją wyleczyć przy stosowaniu odpowiednich leków.

Inną przyczyną może być zapalenie spojówek. Nie jest to poważna choroba, zazwyczaj trwa kilka dni i przy odpowiedniej higienie i zastosowaniu leków nie ma żadnych powikłań. Gorzej jest w przypadku takich chorób, jak hipoglikemia. Jest to bardzo niski poziom cukru we krwi, który jest objawem cukrzycy. Szklistość oczu powoduje także choroba Gravesa-Basedowa, która powoduje nadczynność tarczycy. Jeśli opryszczka przeniesie się na powieki, również może objawiać się szklistością oczu. We wszystkich tych przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Jak widać, przyczyny szklistości oczu mają wiele różnych twarzy. Nie zawsze należy się od razu denerwować i biec do lekarza, przede wszystkim obserwujmy nasze codzienne nawyki i dbajmy o oczy. Są bardzo ważnym elementem naszego codziennego życia, dlatego nie pozwólmy na doprowadzenie ich do złego stanu.