HornWellness.pl

Zdrowie, Uroda, Moda, Lifestyle

stopy
Lifestyle

Sposoby na śmierdzące stopy

Brzydki zapach stóp to coś, co może nas dopaść nie tylko w letnie, upalne dni. Z problemem przez cały rok borykają się bowiem między innymi osoby chodzące w nieprzewiewnym obuwiu z tworzyw sztucznych, ludzie cierpiący z powodu cukrzycy, zaburzeń hormonalnych i ze źle funkcjonującym układem nerwowym czy w końcu pacjenci odżywiający się w bardzo niezdrowy sposób. Bez względu jednak na przyczynę, śmierdzące paznokcie u nóg i równie nieprzyjemnie pachnąca skóra stóp nie są niczym przyjemnym. Jak szybko i skutecznie zwalczyć tę dolegliwość?

Jak pozbyć się śmierdzących nóg

Jeśli problem jest duży i dotyka nas stale, walkę z nim warto zacząć od konsultacji podologicznej. Specjalista oceni na niej stan naszej skóry na nogach, przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad i pomoże nam poznać przyczynę kłopotu.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie temu, by w międzyczasie śmierdzące pięty zwalczać też samodzielnie, za pomocą sprawdzonych, prostych sposobów. Jakich? Zacznijmy od tego, że skarpety i buty wykonane ze sztucznych materiałów zmieńmy na te uszyte z materiałów naturalnych. One pozwolą stopom na lepsze oddychanie i sprawią, że wytwarzany przez skórę pot będzie wchłaniany przez materiał. Pamiętajmy też o tym, że stopy śmierdzą nam mniej jeśli nasze obuwie jest przewiewne i zdejmujemy je możliwie często.


 Sprawdzone sposoby na nieprzyjemny zapach

Oczywiście w tym, jak poradzić sobie ze śmierdzącymi stopami, równie ważna jest odpowiednia higiena. Gdy dotyka nas omawiana dolegliwość nogi myjmy najlepiej nawet dwa razy w ciągu dnia, stosując dobre kosmetyki o działaniu przeciwbakteryjnym i zmniejszającym potliwość skóry. Zwróćmy uwagę na to, by dokładnie czyścić przestrzenie pomiędzy palcami, a po myciu wytrzeć skórę do sucha co zapobiegnie niechcianemu rozwojowi bakterii i grzybów.

A co z dietą? Jeżeli dotyka nas problem ze śmierdzącymi stopami ją również powinniśmy znacząco poprawić. Usuńmy z niej cukier, przetworzoną żywność, niezdrowe przekąski, alkohol i produkty takie jak czosnek czy cebula. Wszystkie one bowiem mogą zaburzać gospodarkę hormonalną naszego organizmu i sprawiać, że smród stóp staje się naszym stałym towarzyszem. Zamiast tego postawmy na dietę lekką, zbilansowaną, bogatą w warzywa i owoce. Świetnie sprawdza się tu chociażby niskokaloryczna dieta śródziemnomorska.

Ostatni sposób na śmierdzące nogi który chcemy Wam zaproponować to natomiast domowe kąpiele ziołowe. Do ich wykonania wystarczy naprawdę niewiele: nieco większa miska wypełniona ciepłą wodą oraz napar przygotowany z takich popularnych ziół jak lipa, szałwia czy rumianek. Każda z tych roślin zmniejszy potliwość skóry naszych stóp i sprawi, że bakterie i grzyby nie będą się na nich tak chętnie rozwijały.

Materiał zewnętrzny