HornWellness.pl

Zdrowie, Uroda, Moda, Lifestyle

Lifestyle Zdrowie

Objawy menopauzy i sposoby leczenia

W życiu każdej kobiety przychodzi okres, który można ładnie nazwać „przekwitaniem”. Chodzi oczywiście o menopauzę. Często zdarza się, że ten czas jest bardzo ciężki i emocjonalny. Występuje wiele uciążliwych czynników, które nakładają się mieszając stan fizyczny z psychicznym. Tworzy się prawdziwa mieszanka wybuchowa. Na szczęście obecna medycyna pomaga w jak najłagodniejszym przejściu przez ten etap życia. Jakie są objawy menopauzy i sposoby leczenia? Zapraszamy do lektury.

Objawy menopauzy – na co zwrócić uwagę?

Menopauza jest inaczej nazywana klimakterium. To stan, w którym z płodności dojrzała kobieta przechodzi w niepłodność. Menopauza nie jest chorobą, absolutnie – to naturalna kolej rzeczy. Niestety nie jest to łatwy okres w życiu, gdyż towarzyszą mu liczne dokuczliwe objawy.

Przede wszystkim najbardziej popularnym i znanym objawem są uderzenia gorąca. Od razu kojarzy nam się to z menopauzą. Ale już wcześniej, przed wystąpieniem rzeczywistego przekwitania, mamy okres perimenopauzy. Zaczyna się zwykle od nieregularnego miesiączkowania. Wtedy też mogą wystąpić krótkotrwałe, nagłe uderzenia gorąca. Dodatkowo obserwuje się potliwość, rumieńce, drgawki, spadek libido oraz osteoporozę. Taki stan rzeczy może utrzymywać się nawet przez dwa lata. Dochodzą do niego inne objawy, takie jak suchość pochwy, zmiany nastrojów spowodowane rozstrojeniem się gospodarki hormonalnej, a także zaburzeniami snu.

Rzeczywista menopauza rozpoczyna się w okresie między 45 a 50 rokiem życia. Obserwuje się różne, dziwne zachowania. Na przykład bardzo wczesne budzenie się wraz z towarzyszącym lękiem, duże wahania nastroju, stany depresyjne, trudności z koncentracją. Dochodzą do tego bóle głowy oraz mięśni, a także dyskomfort podczas stosunków płciowych. Zaburzone jest także oddawanie moczu, bardzo częste, prowadzące nawet do nietrzymania. Sen jest utrudniony, kobiety często się budzą, są zmęczone, rozdrażnione. Cały czas towarzyszą temu uderzenia gorąca.

Jak radzić sobie z objawami menopauzy? Sposoby leczenia

Gdy zauważymy już pierwsze symptomy, musimy powiedzieć o nich naszemu ginekologowi. Zaleci on odpowiednie badania na poziom różnych substancji i hormonów w naszym organizmie. Dodatkowo, każda kobieta powinna zadbać o obserwowanie poziomu cholesterolu we krwi. Ważnym aspektem jest też ciśnienie oraz dbanie o mocne stawy i kości. Ich kondycję z pewnością poprawi sport i każda aktywność fizyczna. Co więcej, istnieją czynniki, które znacznie przyspieszają menopauzę i może ona wystąpić już nawet przed  40 rokiem życia. Jest to palenie tytoniu. Dla lepszego samopoczucia oraz umocnienia kości należy suplementować witaminę D oraz wapń.

Po konsultacji z lekarzem można wprowadzić zastępczą terapię hormonalną. Dostarcza ona brakujących hormonów, które nie są już produkowane przez jajniki. Dzięki temu nieprzyjemne objawy są w znacznym stopniu zmniejszone. Menopauza brzmi i wygląda groźnie, jednak taka jest naturalna kolej rzeczy. Nie bójmy się jej objawów, tylko udajmy się do lekarza, który otoczy nas odpowiednią opieką i postara się jak najbardziej złagodzić objawy.