HornWellness.pl

Zdrowie, Uroda, Moda, Lifestyle

Uroda

Kolagen – czym jest i co powinniśmy o nim wiedzieć?

Kolagen jest czymś, o czym z pewnością słyszał każdy z nas. Choć może być kojarzony z reklamami wszelkiego rodzaju kremów (przede wszystkim tych przeciwzmarszczkowych), w organizmie występuje również w naturalnej formie. Nasze ciało produkuje go zwłaszcza za młodu, by wraz z wiekiem spowalniać cały proces. To właśnie to spowolnienie najbardziej kojarzy się zmarszczkami. Czym zatem tak właściwie jest kolagen, jakie jest jego działanie i gdzie go odnajdziemy? To wyjaśnimy w naszym artykule.

Czym tak właściwie jest kolagen?

Kolagen, którego nazwa wzięła się z greckiego i pochodzi od słowa „kolla” („klej”), stanowi część tkanki łącznej. Jest ważnym spoiwem komórek skóry, kości i chrząstek. Jak już wspomnieliśmy, produkowany jest przez nasz organizm, a sam w sobie klasyfikowany jest jako białko. W sumie mamy do czynienia z trzydziestoma jego rodzajami, przy czym każdy z nich jest odpowiedzialny za coś nieco innego.

Ubytki kolagenu mogą prowadzić do powstawania różnego rodzaju oznak starzenia, jak zmarszczki czy bruzdy, ale i bólów stawów i pogorszenia krążenia.

Kolagen – w czym pomaga?

Posiadając w naszym ciele odpowiednie ilości kolagenu, możemy liczyć na to, że:

  • nasza skóra będzie gładka, ale też jędrna i odpowiednio napięta,
  • nasz organizm będzie się szybciej regenerował – oznacza to sprawniejsze gojenie się ran i zrastanie się złamanych kości;
  • nasze stawy będą pracowały właściwie, bez żadnych dolegliwości bólowych i ograniczeń w funkcjonowaniu,
  • krążenie naszej krwi będzie na wysokim poziomie dzięki właściwej elastyczności naczyń krwionośnych.

Gdzie znaleźć można kolagen?

Kolagen jest bardzo potrzebny organizmowi – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Nieco problematyczne może być jednak jego dostarczanie, przynajmniej w pełni naturalnej formie. Choć jest on obecny w wielu produktach, nie należą one do najzdrowszych, a ich nadmierne spożywanie może prowadzić do ogólnego pogorszenia stanu naszego zdrowia (w tym podniesienia poziomu cholesterolu, czy nawet wyniszczania układu krążenia. Mimo wszystko jednak, co we własnej diecie, w szczególności w przypadku niedoboru kolagenu, powinno się zawrzeć takie produkty, jak żelatyna spożywcza, chrząstki rekina czy podroby. Obecny jest on, choć w mniejszych ilościach, również w zdrowszych artykułach – rybach czy kiełkach pszenicy.

Kolagen można również dostarczać w nieco inny sposób. Obecny jest on bowiem również w kosmetykach, w szczególności tych reklamowanych jako przeciwzmarszczkowe. Często stosuje się go również w postaci sproszkowanej, rozpuszczanej w napojach, ale i płynnej.

https://www.kolagen.pl/ – Kolagen Colway