HornWellness.pl

Zdrowie, Uroda, Moda, Lifestyle

Pielęgnacja Poradnik Zdrowie

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Chociaż czyszczenie uszu wydaje się banalnie prostą czynnością, to nie każdy robi to w odpowiedni sposób. Każdy z nas z pewnością korzystał z patyczków do uszu, które nie są jednak najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą zatykać kanał przewodu słuchowego. Jak w takim razie prawidłowo dbać o uszy?

Czyszczenie uszu – czy jest potrzebne?

Mimo, że większość z nas przyzwyczaiła się do czyszczenia uszu za pomocą patyczków, to prawda jest taka, że zdrowe uszy oczyszczają się same. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale woskowina uszna jest wydzieliną, która ma za zadanie chronić skórę w przewodzie słuchowym oraz błonę bębenkową. Jest to mieszanka wydzielin gruczołów łojowych oraz złuszczonego naskórka. Jeżeli już decydujemy się na czyszczenie uszu, warto kupić zestaw do płukania uszu i unikać głębokiego aplikowania patyczka higienicznego.

Jak wykonać czyszczenie uszu?

Regularna higiena uszu jest najważniejsza, można usuwać nadmiar woskowiny z zewnętrznych kanałów słuchowych, jednak nie warto stosować patyczków zbyt często. Nie każdy wie, że stosowanie słuchawek dokanałowych może powodować zbijanie woskowiny w czop, co z kolei doprowadzi do zatkania uszu. Nie trzeba oczywiście całkowicie rezygnować z patyczków, szczególnie jeżeli używaliśmy ich przez całe życie. Ważne jest jednak to, aby z patyczków korzystać wyłącznie do usuwania ujścia przewodu słuchowego i małżowiny usznej. W tym wypadku najważniejsza jest profilaktyka, dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie preparatów, które będą zmiękczać woskowinę i rozpuszczać ją. Dobrą opcją będą preparaty specjalnego d tego celu wyprodukowane, dobrze sprawdzą się takie wykonane na bazie naturalnej oliwy z oliwek. Oliwa ma działanie łagodzące i pielęgnacyjne, więc dobrze zadziała na podrażnioną skórę.

Czasami potrzebna jest wizyta u lekarza i w tym również nie ma nic złego. Jednym z domowych sposobów jest wykorzystanie parafiny, wystarczy ją lekko podgrzać i wlać kilka kropel do ucha, następne kładziemy się na drugim boku, aby substancja mogła wniknąć w głąb ucha i rozpuścić woskowinę.

Regularne czyszczenie uszu jest bardzo ważne, dlatego bez wątpienia warto to robić. Zestaw do płukania uszu można kupić obecnie w każdym sklepie, na przykład w dużym markecie spożywczym, drogerii kosmetycznej czy aptece. Najważniejsze jest to, aby dbać o uszy regularnie, dzięki temu unikniemy zatkania przewodu słuchowego i wizyty u lekarza. Patyczków używajmy z umiarem, aby nie pogorszyć sytuacji. Niestety nie zawsze będą dobrym rozwiązaniem.

Możliwość komentowania została wyłączona.