HornWellness.pl

Zdrowie, Uroda, Moda, Lifestyle

witaminy na wzrok
Zdrowie

Witaminy na wzrok – zapobiegają osłabieniu wzroku. Jak możesz zapobiec słabemu wzrokowi?

Coraz więcej ludzi na całym świecie cierpi na słaby wzrok. Zaburzenia widzenia obejmują krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność i tym podobne. Wszystkie wady wzroku, jak sama nazwa wskazuje, prowadzą do gorszego widzenia. Istnieje wiele przyczyn spadku zdolności widzenia, na przykład światło UV, palenie tytoniu, podeszły wiek lub niezrównoważona, niezdrowa dieta. Wzrok można często poprawić przy niewielkim wysiłku. Witaminy na wzrok i zbilansowana dieta z dużą ilością owoców i warzyw to najlepszy sposób na dobry wzrok.

Jak skorygować wzrok?

Słaby wzrok można skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Jednak środki pomocnicze, takie jak okulary lub soczewki kontaktowe, mają tylko tymczasowy wpływ na wady wzroku. Oznacza to, że jeśli zmienią się wartości dioptrii, będą potrzebne nowe okulary lub soczewki kontaktowe.

W przypadku słabego wzroku zmiana budowy oczu powoduje, że padające światło nie dociera już prawidłowo do siatkówki. W zależności od rodzaju wady wzroku nie jest już możliwe wyraźne widzenie. Odległe lub bliskie obiekty nie są już wyraźnie widoczne gołym okiem z powodu słabego wzroku. Okulary lub soczewki kontaktowe mogą pomóc zrekompensować takie zaburzenia widzenia.

Jakie witaminy na wzrok?

Oko jest w stałym kontakcie z ciałem, nawet przy słabym wzroku i jest ukrwione jak wszystkie inne narządy. Do oczu dostają się również składniki odżywcze i witaminy. Jeśli dieta jest niedostatecznie zbilansowana lub charakteryzuje się niezdrową żywnością, zbyt duża dawka produktów przemiany materii wchodzi w kontakt ze składnikami odżywczymi, co może prowadzić do osłabienia wzroku.

Nadmiar toksyn odkłada się w oczach, soczewce, siatkówce i mięśniach oka. Pogarsza to widzenie i może prowadzić do słabego wzroku. Należy zwracać uwagę nie tylko na zbilansowaną dietę, ale także na bogatą w witaminy, aby zapobiec słabemu wzrokowi. Ważne witaminy dla oczu to na przykład witamina C, witamina A, witamina E i witamina B2, które mogą zapobiegać osłabieniu wzroku. Okulary i soczewki kontaktowe mogą pomóc zrekompensować słaby wzrok, ale tylko tymczasowo.

Selen i cynk, a także karotenoidy luteina i zeaksantyna powinny być również dostarczane wraz z pożywieniem, aby przeciwdziałać słabemu wzrokowi. Witaminy dobre dla oczu znajdują się powszechnie w różnych owocach i warzywach. Szpinak, pomidory, brokuły, mango i marchewki są bogate w beta-karoten, który organizm przekształca w witaminę A. Witamina A zapobiega rozwojowi słabego wzroku. Dodatkowo szpinak – i inne zielone warzywa, takie jak jarmuż i groszek – również zawierają luteinę i zeaksantynę. Owoce cytrusowe pomagają oczom dzięki witaminom C i B.