HornWellness.pl

Zdrowie, Uroda, Moda, Lifestyle

okulary ochronne do komputera
Zdrowie

Okulary do monitora – zadbaj o swoje oczy

Smartfony, e-czytniki, tablety, laptopy i monitory telewizyjne emitują krótkofalowe światło niebieskie. Zaledwie dwie godziny pracy przy ekranie mogą spowodować ból, pieczenie, suchość oczu lub bóle głowy.
Okulary ochronne do komputera to okulary ze specjalnym filtrem światła niebieskiego, który odfiltrowuje nadmierne niebieskie światło i odciąża oczy podczas pracy na ekranie. Okulary do monitora zapewniają również zwiększony kontrast, co zwiększa wydajność wizualną.

Zespół oka biurowego

Wielu Polaków codziennie spędza czas przed ekranem komputera. Zapominamy o tym, że praca przy komputerze to ogromny wysiłek dla oczu.

Eksperci mówią już o „zespole oka biurowego”, gdy mówią o suchych i zaczerwienionych oczach. Przemęczenie oczu może szybko doprowadzić do zmęczenia, bólów głowy i wrażliwości na światło. Oczy są suche lub łzawią i pieką. Rzadko kiedy stanowisko pracy przy komputerze jest optymalnie dopasowane do naszych oczu.

Odbicia i migotanie na ekranie, nieprzyjemny kontrast między pierwszym planem a tłem, zła odległość od siedzenia przed monitorem i słabe oświetlenie pomieszczenia, a także oślepiające nas promienie słoneczne wpadające przez okno — istnieje wiele czynników zakłócających, które powodują problemy z oczami w pracy. Istnieją ergonomiczne krzesła na ból pleców i specjalne myszy na ból stawów, ale jeden aspekt często pozostaje niezauważony — odpowiednie okulary ochronne do komputera.

Właściwy wybór — okulary do monitora

W pierwszej połowie życia „normalne” okulary często wystarczą, aby zrekompensować krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Jednak wraz z wiekiem potrzebujemy również okularów do czytania. Wynika to z faktu, że zdolność akomodacji soczewki oka nadal się zmniejsza, nawet w drugiej połowie życia. Obszar ostrego widzenia staje się coraz mniejszy.

Zwykłe okulary do czytania nie zawsze nadają się do pracy przy komputerze. Na przykład, jeśli ekran nie znajduje się bezpośrednio przed nami, praca może stać się wyczerpująca i trudna. Okulary, które są optymalnie dopasowane do miejsca pracy, są znacznie lepsze.

Okulary komputerowe progresywne

Oczy konfrontują się nie tylko z różnymi odległościami, ale także ze zmieniającymi się warunkami świetlnymi i kontrastami. Muszą się dostosowywać, aby uzyskać ostry obraz.

Do pracy przed ekranem dostępne są zatem specjalne okulary progresywne, które są precyzyjnie dostosowane do tych sytuacji.

Dzięki specjalnym okularom wieloogniskowym można dobrze widzieć na dużym obszarze — jednak nawet w tych okularach nie będziemy w stanie wyraźnie widzieć obiektów znajdujących się w oddali. Lepszą alternatywą dla ciągłego ostrego widzenia na każdą odległość są okulary progresywne.