HornWellness.pl

Zdrowie, Uroda, Moda, Lifestyle

Zdrowie

Oftalmoskop, czyli wziernik oczny potrzebny każdemu okuliście

Oftalmoskop to sprzęt, który znajduje się w każdym gabinecie lekarza okulisty. To jeden z najbardziej podstawowych instrumentów medycznych. Warto, więc wiedzieć, że musi on spełniać określone funkcje. Do czego służy? Jak działa?

Wziernik oczny, czyli przyrząd do badań

Oftalmoskop służy do badania dna oka. To jedno z podstawowych badań okulistycznych. Najczęściej wykonuje się je po wcześniejszym zakropleniu oczu atropiną. Dzięki niej źrenice są rozszerzone, co ułatwia badanie. Najczęściej, pacjent by dodatkowo ułatwić badanie, opiera się żuchwą oraz czołem o specjalny statyw. Daje to solidne podparcie oraz sprawia, że pacjent się nie rusza. Lekarz może wtedy spokojnie skorzystać z oftalmoskopu.

Jak jest zbudowany oftalmoskop?

Najprostszy oftalmoskop składa się z uchwytu, który służy do trzymania instrumentu. Na jego górze znajduje się głowica, która jest złożona z minimum jednej żarówki, zestawu soczewek korygujących oraz lusterka. Czasem ma też wbudowany pryzmat do odchylenia wiązki światła. Całość znajduje się w osłonie, która pozwala na utrzymanie stałej odległości pomiędzy lekarzem, a okiem pacjenta. To kolejne ułatwienie dla badacza.

Nowoczesność!

Oftalmoskop występuje też w nowoczesnej wersji. Tradycyjną żarówkę zastępuje laser. W najnowszych wziernikach ocznych istnieje nawet możliwość zeskanowania gałki ocznej. Niektóre urządzenia umożliwiają też oglądanie obrazu bezpośrednio na ekranie smartphona lub komputera. Uzyskane zdjęcia można też wydrukować. Dzięki temu można włączyć je w historię choroby pacjenta. Łatwiej jest też je konsultować, bez konieczności powtarzania badania. Co ważne, nowoczesne oftalmoskopy dają lepsze powiększenie niż te tradycyjne. Nawet, gdy pacjent nie ma zakroplonych oczu to można liczyć na to, że z wykorzystaniem zaawansowanego sprzętu wszystkie zmiany w oku zostaną zauważone na czas.

Po co się go używa?

Oftalmoskopów, jak już wspomniano, używa się do badania dna oka. Na podstawie tego badania można zdiagnozować wiele chorób. Przede wszystkim są to typowe choroby oczu – odwarstwienie się siatkówki, zwyrodnienia plamki żółtej. W ten sposób można też zdiagnozować jaskrę. Co ważne, badanie dna oka pozwala również na zauważenie pierwszych objawów anemii, cukrzycy, czy nadciśnienia tętniczego. U starszych osób, badanie dna oka powinno być łączone z pomiarem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Badanie dna oka może też wskazać na występowanie chorób neurologicznych. W związku z tym jest też wykonywane po wypadkach oraz urazach głowy.