HornWellness.pl

Zdrowie, Uroda, Moda, Lifestyle

Poradnik Zdrowie

Jakie zastosowanie ma stetoskop internistyczny?

Profesjonalny stetoskop internistyczny to bardzo popularny przyrząd diagnostyczny, który wykorzystywany jest głównie do odsłuchiwania pacjentów. W dużej mierze to właśnie dzięki niemu można dokładnie osłuchiwać klatkę piersiową, serce i jamę brzuszną. Z urządzeń tych korzystają nie tylko lekarze interniści, ale również anestezjolodzy i kardiolodzy.

Stetoskopy internistyczne i kardiologiczne – czym się różnią?

Na pierwszy rzut oka stetoskopy internistyczne i kardiologiczne wyglądają tak samo. Oba modele wyposażone są w głowicę dwustronną (czasami trójstronną), dren akustyczny oraz lirę, która wyposażona jest w oliwki. Pierwszą różnicę można zaobserwować dopiero po wadze urządzenia. Kardiologiczne stetoskopy są zdecydowanie cięższe. W stetoskopach kardiologicznych niskie tony posiadają zdecydowanie szerszy zakres. W dużej mierze to właśnie waga urządzenia wpływa na to, że poszczególne brzmienia o niskiej częstotliwości są bardziej wyraziste. Dren stetoskopu internistycznego posiada zazwyczaj jeden kanał słuchowy, który znajduje się w lirze.

Jakie zastosowanie?

Profesjonalny stetoskop internistyczny wykorzystywany jest głównie do badania serca i płuc. Dzięki niemu można wykryć również wszelkie zaburzenia ukrwienie tętnic. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że stetoskopy internistyczne wykorzystywane są również do badania perystaltyki jelit.

Badanie serca

Stetoskop internistyczny jest w stanie wykryć wszelkie szmery, świsty i furkoty, które znajdują się w głębi naszego ciała. Za pomocą bardzo czułej membrany doświadczony lekarz jest w stanie rozpoznać wady serca nawet w bardzo wczesnym stadium, dzięki czemu można szybko rozpocząć leczenie. Bicie serca analizowane jest zazwyczaj w czterech punktach, dzięki czemu można wychwycić pracę czterech zastawek. Badania wykonuje się najczęściej w pozycji siedzącej. W niektórych przypadkach badanie serca może odbyć się na leżąco albo w pochyleniu. Dzięki zmianie pozycji można wzmocnić niektóre dźwięki i dokonać dokładniejszej diagnozy. Podczas badania warto wstrzymać oddech, dzięki czemu serce bije wolniej i można lepiej je odsłuchać.

Badanie płuc – co warto wiedzieć?

Jak wspomniano powyżej stetoskop internistyczny może być wykorzystany również do badania płuc. W trakcie samego badania lekarz odsłuchuje płuca zawsze z dwóch stron. W zdrowych płucach powinien pojawić się szmer oddechowy. Jeżeli pojawi się głośniejszy szmer, to istnieje ryzyko nacieczenia płuc, które pojawiają się w stanach zapalnych.