HornWellness.pl

Zdrowie, Uroda, Moda, Lifestyle

Lifestyle Zdrowie

Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Dobry wzrok z czasach ciągłego wpatrzenia w ekrany laptopów, komputerów, telewizorów i telefonów to bardzo rzadkie zjawisko. Dlatego okulary oraz soczewki kontaktowe to bardzo popularne zjawisko, które nikogo nie dziwi. Każdy z nas powinien regularnie badać swój wzrok i sprawdzać, czy wszystko z nim w porządku. Dziś na tapet weźmiemy temat soczewek, gdyż są one coraz częściej wybierane przez ludzi zamiast klasycznych okularów. Nic dziwnego, są bardzo praktyczne i wygodne! Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Rodzaje soczewek kontaktowych

Wbrew pozorom wybór odpowiednich soczewek to dość zawiły proceder. Mamy naprawdę wiele różnych kombinacji i możliwości zrobienia ich na zamówienie idealnie dostosowanych do naszej wady. Jednak klasyczny podział dotyczy najpierw samego materiału, z którego są wykonane.

 Soczewki mogą być miękkie, są wtedy bardzo komfortowe i dobrze przepuszczają tlen. Dzieli się je na dwie grupy, w zależności od materiału: hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe. Sam hydrożel jest bardzo wygodny i praktycznie nie wyczuwalny w noszeniu, jednak przepuszcza mniej tlenu od twardszych soczewek z dodatkiem silikonu.

 Druga grupa soczewek to soczewki twarde. Wykonuje się je ze szkła organicznego, a dokładnie tworzywa polimetakrylanu metylu. Są bardzo sztywne, ale także dobrze przepuszczające tlen. Nie są jednak tak komfortowe, a więc cieszą się mniejszą popularnością. Używa się ich do przeprowadzania korekt wzroku, jeśli nie da się tego osiągnąć przez soczewki miękkie.

Jak długo można nosić soczewki kontaktowe?

W zależności od typu zakupionych soczewek można je nosić przez określoną ilość czasu. Mamy produkty jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, a nawet roczne! Największą popularnością cieszą się te noszone przez okres miesiąca. Oczywiście należy je ściągać codziennie i dbać o ich higienę. Soczewki roczne z kolei są rzadkością w obecnych czasach, ale wciąż są stosowane przy korekcie trudnych wad, gdy nie ma możliwości wykonania tego przez inny okres.

Warto wiedzieć, że najbardziej higieniczną i praktyczną opcją są soczewki jednorazowe, czyli jednodniowe. Po pierwszym użyciu od razu się je wyrzuca, a więc nie trzeba ich myć ani czyścić. Są bardzo łatwe w użytkowaniu, a przez brak czyszczenia również najbardziej higieniczne. Zawsze zakładamy nowy produkt.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Do tych wszystkich kategorii dochodzi jeszcze ciągłość noszenia. Możemy mieć soczewki dzienne, które należy ściągać przed spaniem, zwykle zakłada się je na 6 do 14 godzin. Jest to najpopularniejsza opcja. Kolejna to elastyczne soczewki, które można nosić bez ściągania przez kilka dni. Ostatni rodzaj to soczewki ciągłe, z których można korzystać przez ciągły miesiąc. Dodatkowo soczewki dzielimy na korekcyjne, lecznicze, jak i kosmetyczne.

W tym wszystkim łatwo się pogubić, jedna wdrażając się powoli w codzienność z łatwością dobierzemy idealne soczewki do naszego trybu życia. Okulista z pewnością dobrze doradzi nam od jakiego produktu zacząć i na co zwracać uwagę, dlatego warto słuchać jego rad!