HornWellness.pl

Zdrowie, Uroda, Moda, Lifestyle

Poradniki Zdrowie

Jak prawidłowo inhalować dziecko?

Kiedy dziecko jest przeziębione, ma katar i kaszle, jednocześnie nie potrafi wydmuchać nowa czy połknąć tabletek, jednym rozwiązaniem jest inhalacja. Wiele osób zaleca inhalowanie dzieci, co przynosi bardzo dobre efekty, niestety nie każdy wie, jak poprawnie wykonać inhalację, dlatego dziś o tym opowiemy.

Inhalacja – jak ją przeprowadzić?

Bez względu na to, jaki środek chcemy podać dziecku w formie inhalacji, warto zdawać sobie sprawę z tego, że po zakończeniu zabiegu inhalowania warto dokładnie umyć dziecku buzię oraz przepłukać jamę ustną, szczególnie w przypadku podawania środków sterydowych, które mają na celu zmniejszyć obrzęk i działać przeciwzapalnie. Czemu jest to tak ważne? Ponieważ sterydy mogą powodować szereg skutków ubocznych np. kaszel, zmiany grzybicze, chrypkę. Jeżeli jednak wypłuczemy i przemyjemy twarz dziecka wodą, wówczas ryzyko wystąpienia takich nieprzyjemności będzie znacznie mniejsza.

Oklepywanie

Po każdej inhalacji dziecko należy opukać w celu ułatwienia mu pozbycia się wydzieliny. Oklepywanie po inhalacji powinno być przeprowadzone od dołu do góry. W tym celu dłoń układamy w daszek i delikatnie oklepujemy. Maluch powinien leżeć na boku albo siedzieć. W czasie opukiwania warto pamiętać, aby robić to umiejętnie pomijając nerki, kręgosłup i mostek. Jeżeli nie znamy się na rzeczy, zawsze można poprosić o pomoc lekarza, który nam wyjaśni, jak poprawnie wykonać opukiwanie.

Jak dobrać rozmiar maseczki?

Do inhalatorów bardzo często są dodawane maseczki, niemniej jednak pamiętajmy, że jej rozmiar musi być dostosowany do dziecka. Niestety niektóre ustniki i maseczki nie są przystosowane do małych twarzy dzieci, w tym wypadku warto zakupić małą maseczkę, inaczej inhalacje nie będą przynosiły dobrych rezultatów. W przypadku źle dopasowanej maski, która nie będzie szczelnie przylegać do twarzy malucha, może dochodzić do podrażnienia oczu, a nawet zapalenia spojówek. Poza tym oczywiście inhalacja w tym wypadku nie będzie tak skuteczna, jak mogłaby być.

Inhalacja przeprowadzona w odpowiedni sposób może sprawić, że dziecko będzie czuło się dużo lepiej. Niemniej jednak trzeba wiedzieć, jak inhalować malucha. Jak się okazuje wcale nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Czasami niewielki błąd może spowodować, że inhalacja nie będzie przynosiła dobrych rezultatów. Wybierajmy maski dostosowane rozmiarem do twarzy dziecka, pamiętajmy, aby dziecko po inhalacji oklepywać, a na końcu przemyć maluchowi buzię oraz twarz. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że inhalacja będzie skuteczna i maluch będzie zdrowszy, co jest najważniejsze.