HornWellness.pl

Zdrowie, Uroda, Moda, Lifestyle

Poradnik Zdrowie

Jak leczyć zatoki?

Zapalenie zatok to zapalenie błony śluzowej wyściełającej zatoki przynosowe i nos może obejmować jedną albo kilka zatok. Tak dolegliwość może mieć charakter przewlekły lu ostry. Czy jest sposób, żeby wyleczyć zatoki raz na zawsze?

Objaw zapalenia zatok

W przypadku ostrego zapalenia zatok objawy trwają zazwyczaj do 4 tygodni. Do zakażenia dochodzi przeważnie przez błonę śluzową jamy nosowej. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Zapalenie zatok może być spowodowane zakażeniem wirusowym, bakteryjny, znacznie rzadziej grzybiczym. Niestety niedoleczone infekcje dróg oddechowych nie sprzyjają leczeniu zatok, tak samo próchnica zębów. Bardzo często takie problemy dotykają alergików, osoby chorujące na astmę, nieżyt nosa, mające problemy ze skrzywioną przegrodą nosa czy przerostem migdałków. Głównym objawem zapalenia zatok jest ból w okolicy czoła, ale także może dochodzić do puchnięcia oczu, powiek czy wodnista wydzielina z nosa.

Jak radzić sobie z zatokami?

Jeżeli zapalenie nie jest przewlekłe, wówczas lekarz nie będzie zlecał dodatkowych badań. Gdy jest odwrotnie, wówczas pójdziemy na badania mikrobiologiczne, w tym wypadku pobiera się wydzielinę z nosa lub z zatok i daje się do badania. Dopiero na tej podstawie ustala się, jakie leczenie wdrożyć. Dzięki temu można mieć pewność, że leczenie będzie skuteczne. Można zażywać antybiotyki, może pomóc takie inhalator na zatoki. Oczywiście sposób leczenia musi być w 100% dopasowany do konkretnego przypadku, gdyż każdy jest inny.

Nie można bagatelizować takich dolegliwości, bo nieleczone zapalenie zatok może powodować bardzo poważne powikłania typu zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy ropień mózgu. Nie zawsze zatoki są łatwe do zdiagnozowania, dlatego niekiedy trzeba wykonać endoskopię nosa i zatok. Lekarz wprowadza do nosa cienki wziernik i on umożliwia dokładną ocenę sytuacji. Badane jest ujście zatok, cześć przegrody nosowej głębszej i ujście kanalików łzowych.

Warto dodać, że w dzisiejszych czasach coraz rzadziej wykonuje się zdjęcie rentgenowskie zatok. Niestety to badanie nie daje dokładnego obrazu, nie pokazuje dokładnie nieprawidłowości. Znacznie dokładniejsza będzie w tym wypadku tomografia komputerowa. Zapalenie zatok jest bardzo uciążliwą dolegliwością i nie można jej bagatelizować, gdyż może prowadzić do poważnych komplikacji w przyszłości. Wybór odpowiedniego sposobu leczenia jest ważny i na pewno warto zdecydować się na takie rozwiązanie. W przypadku przewlekłego zapalenia czy ostrego zapalenia zatok należy niezwłocznie udać się do lekarza.