HornWellness.pl

Zdrowie, Uroda, Moda, Lifestyle

Poradnik Zdrowie

Jakie są przyczyny nadpotliwości i jak można sobie z nią poradzić?

Nadpotliwość dla wielu osób jest bardzo wstydliwą i kłopotliwą dolegliwością, dlatego też warto dowiedzieć się o niej nieco więcej. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby poznać główną przyczynę nadpotliwości, dzięki czemu będzie można skorzystać ze skutecznego leczenia.

Nadpotliwość od a do z

Pocenie się jak powszechnie wiadomo jest w 100% naturalnym procesem zachodzącym w organizmie każdego człowieka. W dużej mierze to dzięki potowi można pozbyć się nadmiaru ciepła z naszego organizmu. Bez pocenia bardzo szybko doszłoby do przegrzania organizmu. Sam pot składa się przede wszystkim z wody, tłuszczy, mocznika, soli, kwasu mlekowego i wielu różnych związków mineralnych. Proporcje poszczególnych składników zależą nie tylko od spożywanych pokarmów, ale również od panującego klimatu w danym regionie oraz od indywidualnych czynników hormonalnych. Nadmierna potliwość pojawia się wtedy, gdy gruczoły potowe produkować będą ponadprzeciętną ilość potu.

Jakie są główne przyczyny nadpotliwości?

Według najnowszych statystyk przeciętny człowiek w przeciągu doby produkuje około 800 ml potu. W bardzo gorące dni liczba ta może wzrosnąć nawet do kilku litrów, dlatego też pamiętać należy o nawadnianiu organizmu. Na zwiększoną potliwość duży wpływ ma nie tylko temperatura i wysiłek fizyczny, ale również pokarmy, które spożywamy. Mowa tutaj między innymi o kawie, herbacie, alkoholu i pikantnych potrawach. Nadpotliwość może pojawić się również przy chorobach, przy których występuje mniejsza lub większa gorączka. Nadpotliwość może pojawić się również u osób, które zmagają się z cukrzycą, nadczynnością tarczycy albo gruźlicą. Jak powszechnie wiadomo na zwiększoną produkcję potu duży wpływ ma waga naszego organizmu. Otyłość i nadwaga zwiększają produkcji potu. Mało osób zdaje sobie sprawę jednak z tego, że nadpotliwość może być również dziedziczona wraz z genami.

Jak poradzić sobie z nadpotliwością?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że nadpotliwość może dotyczyć nie tylko całego organizmu, ale również wybranych części naszego ciała. Najczęściej występuje nadpotliwość dłoni, pach, stóp, twarzy lub głowy. W walce z nadpotliwością mogą pomóc specjalne leki. Niestety niektóre leki cholinergiczne mogą wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne. W ostatnim czasie bardzo modne jest na przykład leczenie nadpotliwości laserem neodymowym, który wbrew pozorom przynosi bardzo satysfakcjonujące wyniki. W gabinetach kosmetycznych, można znaleźć również zabiegi wstrzykiwania botoksu na nadpotliwość.