HornWellness.pl

Zdrowie, Uroda, Moda, Lifestyle

rodzaje soczewek kontaktowych
Zdrowie

Rodzaje soczewek kontaktowych – jakie będą dla nas najlepsze?

Wady wzroku mogą bardzo utrudniać życie, a noszenie okularów nie zawsze jest dla wszystkich komfortowe, więc wiele osób decyduje się na znacznie wygodniejsze w noszeniu soczewki. W specjalistycznych sklepach dostępny jest ich bardzo szeroki wybór, ale to, na jakie się zdecydujemy, jest zdeterminowane przede wszystkim wadą wzroku, ale nie tylko. Oto rodzaje soczewek kontaktowych i najważniejszy podział.

Ze względu na materiał, z jakiego są wykonane

Soczewki mogą być wykonane z różnych materiałów, dlatego dzieli się je przede wszystkim na twarde oraz miękkie. Te pierwsze wykonane są ze specjalnego szkła organicznego i są mniej komfortowe w noszeniu, a ponadto wykazują mniejszą przepuszczalność tlenu. Soczewki miękkie produkuje się z bardziej elastycznych materiałów takich jak silikon czy hydrożel. Wykazują większą przepuszczalność tlenu i są prawie nieodczuwalne na oku. Jakie soczewki wybrać? Obecnie szkła twarde wybierają osoby, które z pewnych względów nie mogą nosić miękkich – soczewki miękkie nie korygują niektórych wad wzroku.

Ze względu na zastosowanie

Rodzaje soczewek kontaktowych różnią się także przede wszystkim na to, jakie będzie ich zastosowanie. Oczywiście najczęściej ich przeznaczeniem jest korekta wzroku, dlatego określa się je mianem korekcyjnych i wśród nich wyróżnia się soczewki sferyczne, toryczne oraz multifocalne. Każdy rodzaj przeznaczony jest dla innej wady wzroku. W sprzedaży dostępne są również soczewki lecznicze, które stosuje się przy różnego rodzaju poważnych schorzeniach, oraz kosmetyczne, które mają na celu np. zmienić nam kolor tęczówki. Jakie soczewki wybrać? W tej kwestii decyduje przede wszystkim okulista, który zdiagnozuje naszą wadę wzroku.

Soczewki a długość noszenia

Innym kryterium podziału jest także czas noszenia szkieł kontaktowych. W tej kwestii decydują przede wszystkim nasze osobiste preferencje i przyzwyczajenia. Wśród nich wyróżniamy rodzaje soczewek kontaktowych, które są jednorazowego użytku – nosi się jeden dzień i nie wymagają one żadnej pielęgnacji. Przeciwieństwem są soczewki wielokrotnego użytku, np. dwutygodniowe, miesięczne czy trzymiesięczne i one wymagają odpowiedniej pielęgnacji, co nie dla wszystkich jest wygodne. W tej kategorii wyróżnia się także soczewki roczne. Ponadto soczewki można podzielić również na dzienne, co oznacza, że nosi się je przez około 14 godzin, a także kilkudniowe oraz ciągłe, które można nosić bez przerwy nawet przez miesiąc zarówno w dzień, jak i w nocy. Jakie soczewki wybrać? – W tej kwestii decydują nasze preferencje.