HornWellness.pl

Zdrowie, Uroda, Moda, Lifestyle

koenzym
Uroda

Koenzym Q10 – czym jest i jakie jest jego działanie?

Tym, co wyróżnia koenzym Q10, są właściwości redukujące oraz utleniające. Ten właśnie związek przeciwdziała wolnym rodnikom, które są odpowiedzialne za starzenie się skóry, a do tego znacznie przyspiesza procesy regeneracji naskórka. Bardzo często koenzym Q10 jest wykorzystywany w kosmetyce – do produkowania zarówno kosmetyków mających działanie odmładzające czy odżywek do włosów, jak również suplementów, które mają znacznie poprawić wygląd skóry. Co jeszcze musimy wiedzieć na jego temat?

Jak działa koenzym Q10?

Warto wiedzieć, że działanie koenzymu Q10 jest naprawdę bardzo wszechstronne. Przede wszystkim ta właśnie substancja znacznie wspiera kuracje lecznicze przy wielu różnych dolegliwościach, takich jak na przykład cukrzyca typu II, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba Parkinsona, niewydolność krążenia czy też wiele innych. Ponadto koenzym Q10 to doskonały antyoksydant, a co za tym idzie – działa przeciwnowotworowo. Ponadto, związek ten zabezpiecza przed tworzeniem się w tętnicach złogów cholesterolu. Ma on również zdolności naprawcze, ponieważ blokuje działanie wolnych rodników poprzez ich niszczenie, ma zatem działanie odmładzające. 

Gdzie występuje koenzym Q10?

Powszechnie można się spotkać z inną nazwą koenzymu Q10, gdyż znany jest on również jako ubichinon. Jest to substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki, która znajduje się w naszym ciele. Związek ten znajdziemy w mitochondriach, a więc na przykład w sercu, w nerkach, trzustce oraz wątrobie. Ma on wpływ na wytwarzanie ATP, a zatem głównego nośnika energii dla komórek naszego organizmu. 

Koenzym Q10 w kosmetykach i suplementach

Koenzym Q10 ma szereg wartościowych właściwości, które wszechstronnie wykorzystywane są w kosmetyce, zwłaszcza do produkcji kosmetyków mających działanie przeciwstarzeniowych, takich jak na przykład kremy do twarzy, maseczki czy też sera. Kosmetyki z koenzymem Q10 kupić można na przykład na https://cosibella.pl/pol_m_Skladniki-aktywne_Koenzym-Q10-415.html. Ponadto, związek ten bardzo często jest dodawany do preparatów, które mają na celu zmniejszenie widoczności drobnych zmarszczek, jak również wygładzających delikatną skórę pod oczami. Ponadto koenzym Q10 jest również częstym składnikiem preparatów do demakijażu twarzy oraz peelingów do ciała. Ma on właściwości regeneracyjne oraz nawilżające, dlatego też stosuje się go w kosmetykach przeznaczonych do depilacji, takich jak na przykład kremy czy też pianki. Dzięki koenzymowi Q10 w takich artykułach depilacja jest znacznie łatwiejsza, ponieważ skóra jest zmiękczona i nie przesusza się. Ponadto, złagodzone są podrażnienia skórne, które mogą wystąpić po depilacji pianką.