HornWellness.pl

Zdrowie, Uroda, Moda, Lifestyle

teleradiologia
Zdrowie

Czym jest teleradiologia i kiedy warto z niej skorzystać?

Każdy z nas niewątpliwie spotkał się na którymś etapie życia z pojęciem radiologii. Ta dziedzina medycyny zajmuje się obrazowaniem ciała człowieka z użyciem kilku różnych technologii – promieniowania rentgenowskiego, pola magnetycznego oraz ultradźwięków. Z radiologią można się więc spotkać chociażby podczas wykonywania zdjęcia rentgenowskiego zęba. Czym jest zyskująca ostatnio popularność teleradiologia? 

Medycyna na odległość

Teleradiologia, jak wskazuje przedrostek „tele” na początku tego wyrazu, to radiologia na odległość. Oznacza to, że obrazy z badań radiologicznych są przekazywane w inne miejsce za pomocą technologii cyfrowych i systemów informatycznych. Dzięki temu badanie radiologiczne może zostać wykonane np. w Rudzie Śląskiej, a jego wyniki, czyli pozyskane obrazy mogą być przekazane do lekarza w Warszawie. Takie przekazywane obrazy cechują się wysoką rozdzielczością, dzięki czemu diagnoza może zostać postawiona precyzyjnie. Co więcej, przekazywać można nie tylko statyczne obrazy, lecz również zdecydować się na interaktywną transmisję audiowizualną w czasie rzeczywistym, która cechuje się dużą dokładnością. 

Dlaczego warto zdecydować się na teleradiologię?

Często okazuje się, że kolejki do wykonania badań takich jak tomografia komputerowa, ultrasonografia czy rezonans magnetyczny są bardzo długie, a to przecież dopiero pierwszy krok. Następnym jest dokonanie analizy wykonanego badania przez specjalistę, czyli lekarza radiologa. Chcąc uzyskać szybką diagnozę, warto w takiej sytuacji skorzystać ze zdalnego opisu badań wykonanego przez wykwalifikowanych specjalistów z profesjonalnej firmy, takiej jak Tele Diagnostyka https://telediag.pl/. Lekarze są w niej dostępni przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, dzięki czemu czas potrzebny na uzyskanie wyników znacznie się skraca – na opis planowych badań rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej oraz rentgena oczekuje się tylko do 3 dni, natomiast na opis tychże badań w trybie cito (czyli w trybie pilnym) – do 2 godzin. Dzięki uzyskaniu opisu w tak krótkim czasie możliwe jest szybkie podjęcie dalszych kroków w celu zapobiegania rozwojowi chorób. Co więcej, opisy w Tele Diagnostyka są wykonywane przez zespół doświadczonych radiologów specjalizujących się w takich gałęziach radiologii jak neuroradiologia, radiologia narządu ruchu, radiologia pediatryczna czy radiologia onkologiczna. Dzięki temu można być pewnym, że otrzymane opisy będą profesjonalne, a dalsza droga do odzyskania zdrowia na pewno będzie łatwiejsza.