Wielkość cząsteczki aerozolu inhalacyjnego a obszary działania leku

22-02-2017

Osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z terapii inhalacyjnej, często mają problem z określeniem jakiego typu sprzęt terapeutyczny powinny zastosować w swoim leczeniu. Jednym z kluczowych parametrów doboru nebulizatorów do terapii inhalacyjnej jest wielkość generowanych przez nie cząsteczek aerozolu. Postaramy się przybliżyć pacjentom zależność między wielkością cząsteczki a chorymi częściami układu oddechowego, do którego powinien dotrzeć lek.

Jednym z pozytywnych aspektów terapii inhalacyjnej jest ograniczenie działania leku do rejonów ciała objętych chorobą. W przypadku terapii lekowej doustnej składniki preparatu leczniczego rozprowadzane są po całym organizmie, nierzadko powodując skutki uboczne. W trakcie leczenia za pomocą inhalatora z nebulizatorem tego typu problem nie istnieje.

Obecnie każdy pacjent, po uprzedniej konsultacji z lekarzem specjalistą, ma możliwość wyboru takiego nebulizatora, który dostarczy roztwór inhalacyjny do tej części układu oddechowego gdzie zlokalizowane jest ognisko chorobowe.
W uproszczeniu ludzki układ oddechowy można podzielić na górne drogi oddechowe i dolne drogi oddechowe. W skład górnych dróg oddechowych zaliczamy jamę nosową, ustną i gardło. Do nich zalicza się również obszar zatok, który wymaga specjalnego traktowania ze względu na trudną dostępność. Centralna część układu oddechowego składa się z krtani i tchawicy, a do dolnych dróg oddechowych zaliczamy oskrzela i płuca.

Poniżej rysunek, który pozwala pacjentowi wybrać odpowiedni nebulizator w zależności od obszaru układu oddechowego w jakim występuje ognisko choroby.

Depozycja leków z wykorzystaniem różnych nebulizatorów PARI
Rys. 1. Ilustracja przedstawia obszary depozycji leku w drogach oddechowych przy wykorzystaniu poszczególnych nebulizatorów marki PARI (kliknięcie na zdjęcie spowoduje przejście do jego większej wersji)

* do stworzenia grafiki wykorzystano ilustrację "Respiratory system complete" autorstwa LadyofHats - Wikipedia

Ze szczegółowymi opisami wymienionych nebulizatorów można zapoznać się pod adresami:

PARI LC SPRINT SINUS - opis
PARI LC SPRINT XLent - opis
PARI LC SPRINT z niebieskim wkładem - opis
PARI LC SPRINT JUNIOR - opis
PARI LC SPRINT STARopis