System PARI PEP i roztwór soli hipertonicznej w skutecznym oczyszczaniu dolnych dróg oddechowych

14-10-2016

Ciągły proces samooczyszczania układu oddechowego jest niezwykle istotny dla zdrowia. U zdrowych osób nabłonek rzęskowy i kaszel zapewniają ustawiczne usuwanie nadmiaru wydzieliny i zanieczyszczeń takich jak brud, kurz lub pyłki z płuc. Niestety w niektórych klinicznych przypadkach, funkcja ta jest osłabiona, w wyniku czego śluz gromadzi się i nie może być usunięty w czasie kaszlu. Odkładający się nadmiar wydzieliny w drogach oddechowych, może stać się idealną pożywką dla szkodliwych wirusów i bakterii, prowadząc do zagrażających życiu zakażeń.


Stosowanie skutecznych sposobów na rozluźnienie i usunięcie śluzu jest niezwykle ważne dla pacjentów cierpiących na astmę, rozstrzenie oskrzeli, COPD czy mukowiscydozę.
W tych wypadkach celowe staje się stosowanie niedrogiej terapii inhalacyjnej z roztworu soli hipertonicznej (więcej informacji), charakteryzujący się bardzo niskim wskaźnikiem efektów ubocznych.


Skuteczność tej terapii można dodatkowo wzmocnić przez zastosowanie w czasie inhalacji systemu PARI PEP (Positive Expiratory Pressure) (więcej informacji), dzięki któremu można połączyć terapię dodatnim ciśnieniem wydechowym i terapię inhalacyjną w celu ewakuacji wydzieliny przy ostrych i przewlekłych schorzeniach dolnych dróg oddechowych.


Zarówno roztwór soli hipertonicznej jak i system PEP są znakomitymi środkami terapeutycznymi wspomagającymi mobilizację plwociny w mukowiscydozie.

Połączenie terapii nebulizacyjnej i zastosowania systemu PEP poprawia tolerancję leczenia 7% roztworem soli hipertonicznej [1]. Gdy podczas inhalacji stosujemy system PEP, całkowity czas leczenia ulega znacznemu skróceniu. Pozwala to pacjentowi zaoszczędzić wiele czasu i sprzyja przestrzeganiu rygoru długotrwałej terapii.


Prowadzone badania [2] testowały efekt takiego leczenia na 17 pacjentach (średnia wieku 13,1 lat), którzy opisywali siebie jako osoby liberalnie podchodzące do rygoru swojej terapii. Według samooceny pacjentów połączenie rehabilitacji wykorzystującej PARI PEP system z inhalacją roztworem soli hipertonicznej przez okres 6 miesięcy spowodowało zwiększoną objętość plwociny u 94% pacjentów. Kombinacja przyczyniła się do skrócenia czasu terapii u 82% badanych oraz ułatwiła przestrzeganie zaleceń terapeutycznych u 77% z nich. Wszyscy pacjenci postanowili kontynuować terapię skojarzoną do końca badania.


Terapia oscylacyjna z wykorzystaniem PARI O-PEP (więcej informacji) generuje drgania w układzie oddechowym w trakcie wydechu. Drgania wpływają na rozszerzenie dróg oddechowych i wspomagają odrywanie się śluzu, który pacjent już łatwo będzie mógł odkrztusić.

Flutter PARI O-PEP

U pacjentów z mukowiscydozą, terapia oscylacyjna pomaga uczynić odkrztuszanie bardziej wydajnym w czasie [3], a jego pozytywny efekt odczuwany jest dłużej niż w przypadku konwencjonalnych metod oczyszczania płuc [4].

Pacjenci z ostrym zapaleniem oskrzelików także potwierdzają, że wykorzystanie w ich terapii PARI O-PEP, poważnie zwiększyło objętość odkrztuszanej plwociny i poprawiło czynność płuc [5].
Nawet pacjenci, którzy niechętni są stosowaniu fizjoterapii, brali pod uwagę skojarzone leczenie za pomocą inhalacji i fizjoterapii, jako drogę do wzrostu efektywności leczenia.

Ze względu na duże obciążenia nałożone na terapię u pacjentów z mukowiscydozą, skojarzona terapia wydaje się być idealnym i efektywnym rozwiązaniem dopasowanym do ich wymagań. Odnosi się to także do pacjentów, którzy początkowo mieli problem z przestrzeganiem rygoru terapeutycznego.

W połączeniu systemu PARI PEP i nebulizatorów PARI pacjenci zyskują sprawdzone i skuteczne urządzenia w ich terapii. Natomiast PARI O-PEP jest doskonałym uzupełnieniem, który jeszcze intensywniej przyczynia się do zwiększenia mobilizacji wydzieliny płucnej dzięki oscylacyjnemu działaniu.

źródła, bibliografia:

[1] O’Connell et al. 2011 Respir Care 56(6):771-5
[2] Elliot et al. 2012 NACF abstract 393
[3] Konstan et al. 1994 J Pediatr 1994; 124: 689-93
[4] Bellone et al. 2000 Arch Phys Med Rehabil 81: 558-560
[5] Burioka et al. 1998 Respirology 3: 183-186

Aerosol Journal 2014 PARI