Często błędnie zakładamy, że problem nadciśnienia tętniczego spotyka tylko ludzi starszych. Tymczasem około 3% populacji dzieci i młodzieży do 18 roku życia ma problemy z nadciśnieniem tętniczym. Niestety w przypadku 18-latków ta statystyka wygląda jeszcze gorzej i wynosi 10%. Wśród dzieci w wieku przedszkolnym i młodszych dominującą przyczyną nadciśnienia tętniczego jest nadciśnienie wtórne. Dzieci w wieku szkolnym i starsze najczęściej cierpią na nadciśnienie tętnicze pierwotne.
Kiedy mówimy o nadciśnieniu u dziecka?
Lekarz powinien kontrolować ciśnienie tętnicze u każdego dziecka powyżej 3 roku życia przynajmniej raz w roku, a także w czasie badań kontrolnych. Jeśli w czasie badań 3-krotnie zostanie stwierdzone przekroczenie wartości ciśnienia skurczowego lub rozkurczowego powyżej wartości 95 centyla dla płci, wzrostu i wieku możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z nadciśnieniem. Jeśli takiego pomiaru dokonywano z wykorzystaniem automatycznego ciśnieniomierza jego wynik należy potwierdzić metodą osłuchową. Lekarz dokonujący pomiarów powinien pamiętać o tym, że normy dla pomiarów ciśnieniomierzem automatycznym metodą oscylometryczną są inne niż w przypadku metody osłuchowej. Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego ostatecznie dokonywane jest na podstawie 24-godzinnego pomiaru ambulatoryjnego ciśnienia tętniczego.
Leczenie nadciśnienia tętniczego u dzieci
Jeśli badania diagnostyczne wykażą uszkodzenia narządów wewnętrznych lub obecność innych schorzeń podwyższających ryzyko sercowo-naczyniowe wskazane jest by lekarz zastosował wobec młodego pacjenta leczenie farmakologiczne. Jeśli natomiast u pacjenta nie stwierdzono powikłań narządowych wskazane jest prowadzenie leczenia niefarmakologicznego. Powinno ono się opierać na monitoringu i modyfikacji trybu życa i diety chorego dziecka. Bardzo ważne jest by zmiany jakie są wprowadzane u dziecka, były przestrzegane także przez innych członków rodziny. Profilaktycznie należy kontrolować ciśnienie tętnicze i prowadzić paszport pomiarów ciśnienia, który jest wskazówką w leczeniu dla lekarza prowadzącego. Dzienniczek pomiarów ciśnienia w wersji gotowej do druku znajdą Państwo pod adresem: link.
Dostępne ciśnieniomierze automatyczne, które mierzą ciśnienie tętnicze metodą oscylometryczną znajdują się tutaj.
Jeżeli przy pomiarach u dzieci wykorzystujemy ciśnieniomierze elektroniczne naramienne, należy pamiętać o zakupie mankietu odpowiedniego rozmiaru.
źródło: prof. dr hab. Mieczysław Litwin - artykuł Lekarz Rodzinny