Płukanie i oczyszczanie nosa oraz zatok przynosowych bez skutków ubocznych z PARI Montesol

22-09-2016

Skuteczna terapia leczenia zatok metodą inhalacyjną w dużej mierze zależy od tego, czy uda się dostarczyć lek w aerozolu do chorych obszarów zatok. Aby to się udało w pierwszej kolejności należy zadbać o oczyszczenie nosa, ponieważ jego niedrożność nie pozwoli na efektywną terapię.

Zabieg ten jest szczególnie polecany u pacjentów, którzy leczą się na następujące schorzenia: zapalenie zatok, nieżyty nosa, skłonność do przeziębień i częstych katarów, suchości błony śluzowej nosa i mocno przylegających zaschniętych złogach wydzieliny w jamach nosa. Płukanie należy stosować u pacjentów po zabiegach operacyjnych w obrębie nosa i zatok przynosowych. 

Do płukania nosa zaleca się stosowanie irygatora PARI Montesol. Urządzenie działa na zasadzie grawitacyjnej, nie dając żadnych skutków ubocznych, i skutecznie pomaga we wszystkich objawach chorób nosa i zatok takich jak uczucie zatkanego nosa, ucisk w okolicy zatok, gęsta wydzielina w jamach nosa i gardła, zalegające skrzepy krwi i suchośc nosa. PARI Montesol może być stosowany długoterminowo bez negatywnego wpływu na funkcjonowanie błony śluzowej nosa oraz przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Stosowanie irygatora PARI MONTESOL pozwala nawilżyć błony śluzowe nosa i oczyścić jamy nosowe z zalegających w niej zanieczyszczeń i wydzieliny. Do płukania jam nosowych irygatorem stosujemy izotoniczne roztwory soli. Ich stężenie powinno być identyczne jak stężenie soli mineralnych w osoczu krwi. Źle dobrane, zbyt małe lub za duże stężenie może wywoływać podrażnienia i pieczenie błony śluzowej.


Warto zastanowić się nad zakupem koncentratu do płukania nosa PARI MONTESOL, którego zawartość wystarczy na przygotowanie 30 płukanek. Wystarczy tylko odmierzoną ilość preparatu rozcieńczyć ciepłą wodą. Uwaga przy niektórych schorzeniach, takich jak np. mukowiscydoza lub zaraz po zabiegach operacyjnych stosowana w płukance woda musi być przegotowana lub sterylna.

W skład irygatora wchodzą 4 części: kulista końcówka wkładana do nosa, wygięty element łączący, zbiornik i zawór.
Skład zestawu MONTESOL

Przygotowanie irygatora do płukania


Końcówkę kulistą nakładamy na element łączący (jeśli są rozdzielone), końcówkę kulistą przekręcamy w pozycję STOP, by zablokować wypływ cieczy.
Montaż kulistej końcówki

Następnie należy ustawić irygator zaworem skierowanym w dół, a następnie odkręcamy element łączący od irygatora.
Odkręcanie elementu łączącego.

Wlewamy do irygatora koncentrat płynu do płukania w ilości zalecanej w instrukcji jego użytkowania, a następnie uzupełniamy jego zawartość do dolnej krawędzi gwintu wodą o temperaturze ciała człowieka.
Napełnianie irygatora solanką.

Z powrotem przykręcamy element łączący do zbiornika, odwracamy irygator i delikatnie nim poruszamy, tak by wymieszać roztwór solanki z wodą.

Montaż elementu łączącego, wymieszanie solanki.

Oczyszczanie jam nosowych można prowadzić zarówno przez lewą jak i prawą dziurkę. Jeśli płukamy lewą dziurkę irygator chwytamy lewą ręką, analogicznie postępujemy przy płukaniu prawej dziurki.

Chwytając irygator, kładziemy palec wskazujący na jego zaworze. Drugą ręką obracamy końcówkę kulistą do pozycji płukania, oznaczonej strzałką.
Prawidłowy chwyt irygatora

Głowę lekko pochylamy na umywalką i szeroko otwieramy usta. Końcówkę kulistą przytykamy do nosa, tak by szczelnie zatykała dziurkę do nosa.
Przekręcamy lekko głowę, palcem wskazującym naciskamy zawór irygatora rozpoczynając płukanie. Płyn płuczący wpływa przez jedną dziurkę, przepływa przez jamę nosową i wypływa drugą dziurką.
Oczyszczanie nosa można przerwać w każdym momencie zwalniając naciska palca wskazującego na zawór irygatora. Po zakończonym płukaniu w urządzeniu może pozostać resztka roztworu.
Prawidłowa pozycja w trakcie płukania jam nosowych i zatok
Następnie należy oczyścić urządzenie zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta. Można ją znaleźć na stronie produktu PARI MONTESOL. Warto także zapoznać się z ulotką informacyjną na temat tego produktu link.