Nie być jak pączek w maśle

19-05-2016

Minęły nieodwołalnie czasy w których otyłość, była synonimem dobrobytu, a wygląd osób o rubensowskich kształtach komplementowano. Dzisiejsza medycyna nie pozostawia suchej nitki na otyłości i jasno określa ją jako przyczynę wielu schorzeń.

Otyłość kontra Światowa Organizacja Zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia już pod koniec ubiegłego wieku, uznała otyłość jako chorobę przewlekłą, która rozprzestrzenia się epidemicznie. Według badań WHO, zachorowalność na otyłość w 60% zależy od czynników środowiskowych w szczególności od trybu naszego życia. Podaje się ją za główną przyczynę cukrzycy typu 2 w grupie osób obciążonych uwarunkowaniami do tej choroby. Niestety lista chorób i objawów związanych z otyłością jest znacznie dłuższa. Należą do niej min: choroby układu ruchu, zawały serca i mózgu, nadciśnienie tętnicze, zespół metaboliczny, zatorowość, wylewy, miażdżyca, choroby nerek.

Wygrać z otyłością, nadwagą

Wymieniona przez nas lista chorób wywoływanych przez otyłość potrafi przerażać. Jednak nawet, gdy już chorujemy, mamy szanse zatrzymać wiele procesów chorobotwórczych i poprawić swój stan zdrowia.

  1. Przeanalizuj i zmień swój tryb życia
  2. Odżywiaj się prawidłowo, porzuć "śmieciowe" jedzenie
  3. Zwiększ swoją aktywność fizyczną
  4. Kontroluj swoją wagę, BMI
  5. Kontroluj ciśnienie tętnicze, notuj wyniki pomiarów

Zastosowanie powyższych punktów jako zmian w trybie życia, jest niestety dla wielu osób trudne i wymaga ogromnego samozaparcia i walki ze złymi nawykami. Kontrolowanie wagi ciała na przykład z wykorzystaniem bardzo prostych w obsłudze wag elektronicznych, może silnie wspomagać motywację pacjenta, który najpierw naocznie obserwuje wyniki swojej ciężkiej pracy na wyświetlaczu wagi, by po dłuższym okresie dostrzec je także w lustrze i usłyszeć w opiniach bliskich mu osób.
Wagi spełniające taką motywacyjną rolę szczegółowo opisujemy na stronie: wagi osobowe .