Nadmierna potliwość – sposoby leczenia

02-09-2016

Pocenie się jest normalną reakcją organizmu na zbyt wysoką temperaturę, wytężony wysiłek fizyczny, wtedy jest ono mechanizmem obronnym ciała, pomagającym mu kontrolować jego ciepłotę. Zdarza się, że pocimy się pod wpływem emocji, w sytuacjach silnie stresujących. Jednak gdy nasza skóra poci się bardziej, niż zdawałoby się to wynikać z potrzeby kontrolowania temperatury naszego organizmu należałoby udać się po poradę do specjalisty, gdyż cierpimy prawdopodobnie na nadpotliwość (hyperhidrosis).

Profilaktyka i wskazania ogólne
Pierwszą i najważniejszą zasadą obowiązującą osoby z nadmierną potliwością jest zachowanie szczególnej dbałości o higienę osobistą.  Przykry zapach potu można wyeliminować stosując codzienne kąpiele i nosząc przepuszczające powietrze ubrania z włókien naturalnych. Warto pomyśleć o depilacji pach, która pomoże powstrzymać wydzielanie nieprzyjemnej woni z gruczołów w niej się znajdujących. 
Nadpotliwości sprzyja także spożywanie dużych ilości alkoholu, kawy, herbaty, pikantnych potrawy. Zatem osoby cierpiące na tą przypadłość powinny zweryfikować swój jadłospis i ustalić odpowiednią dietę.
Pamiętać także należy o możliwości korzystania z antyperspirantów. Warto wypróbować kilka tego typu kosmetyków, gdyż nie wszystkie jednakowo niwelują niepożądane objawy nadpotliwości u różnych osób, stąd jedne mogą działać na naszą skórę lepiej niż inne. 

Leczenie jonoforezą
Jonoforeza wykorzystywana jest w dermatologii od końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W leczeniu nadmiernej potliwości metoda ta wykorzystuje stały prąd elektryczny, który przepływając przez skórę blokuje struktury odpowiedzialne za wytwarzanie potu. Zabiegi lecznicze metodą jonoforezy mają charakter miejscowy. Poddaje się im najczęściej narażone na nadpotliwość rejony ciała jak dłonie i stopy, które w trakcie zabiegu zanurzane są w wanienkach z wodą przez które przepływa prąd oraz pachy pod które wkłada się zwilżone wodą gąbki z elektrodami.

Zabieg jonoforezy
Na zdjęciu zabieg leczenia nadpotliwości dłoni aparatem SwiSto3 - link

 

Zastrzyki z botoksu
Metoda iniekcyjna leczenia nadpotliwości polegająca na wstrzykiwaniu w dłonie, stopy pod pachy toksyny botulinowej. Toksyna czasowo upośledza działanie impulsów nerwowych docierających do gruczołów potowych przez co zatrzymuje wydzielanie potu. Metoda nie należy do przyjemnych i bezbolesnych jednak jest stosunkowo skuteczna.

Leczenie nadpotliwości botoksem

Zabiegi trwale skuteczne
Do najskuteczniejszych zabiegów leczących nadmierną potliwość zaliczamy lipolizę laserową i liposukcję.  Oba zabiegi jak dotąd przeprowadza się wyłącznie w okolicy pach. Lipoliza laserowa polega na naświetlaniu wiązką laserową gruczołów potowych w wyniku czego następuje ich obumieranie. Liposukcja jest zabiegiem chirurgicznym podczas którego igłą ssącą usuwa się tkankę tłuszczową razem z gruczołami potowymi. Po zabiegu zwykle pozostaje blizna.

Naświetlanie skóry laserem