Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

22-04-2016

Kleszcze są pajęczakami z rodziny roztoczy, które mimo swoich niewielkich rozmiarów (od jednego do kilku milimetrów) mogą przysporzyć człowiekowi ogromnych problemów.

Kleszcze nosicielami wirusów i bakterii

Badania wykazały, że kleszcze są nosicielami 130 odmian wirusów, jeszcze większej liczby gatunków piroplazm, około 20 gatunków riketsji, krętków i innych bakterii oraz kilku gatunków filarii i grzybów.
Nie dziwi zatem dość długa lista chorób odkleszczowych, które grożą osobom pokąsanym. Borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, tularemia, ludzka anaplazomza granulocytarna, babeszjoza to typowe choroby związane z atakiem kleszczy. Bardzo ważnym czynnikiem decydującym o możliwości zakażenia chorobą jest czas żerowania kleszcza na ukąszonym człowieku. Źródła medyczne podają, że po upływie 36-48 h od ukąszenia znacząco wzrasta ryzyko zachorowania na Boreliozę. Szczególną uwagę do kontroli naszych ciał musimy przykładać w okresie od czerwca do sierpnia, kiedy to kleszcze, a w szczególności "nimfy" (jedno z trzech stadiów rozwoju kleszcza) są najbardziej aktywne i żarłoczne.

Jak usunąć kleszcza?

Na szczęście nie każde ukłucie kleszcza prowadzi do Boreliozy, częściej ukąszeniu towarzyszy reakcja alergiczna organizmu, która może objawiać się różnorako w zależności od odporności naszego organizmu. Nie mniej jednak warto obejrzeć swoje ciało po powrocie ze spaceru, czy pracy na łonie natury. Dokładnie obejrzyjmy nasze kończyny, górne i dolne równie starannie. Kleszcze bardzo często można znaleźć na rękach, nogach, głowie czy uszach. Ważne byśmy sprawdzili zgięcia stawów, pachwin i fałdy skórne. Statystycznie najrzadziej kleszcze można znaleźć na szyi.
Jeśli już ukąsi nas kleszcz i odnajdziemy go na naszym ciele, pamiętajmy:
NIE WOLNO nam wykręcać kleszcza palcami, a także NIE WOLNO usuwać go za pomocą substancji natłuszczających. Działania takie mogą zatkać tchawki kleszcza, co spowoduje, że zacznie wymiotować do naszego organizmu. W ten sposób możemy przyczynić się do szybszego wnikania bakterii i wirusów z kleszcza do osoby ukąszonej.
Kleszcza najlepiej usunąć za pomocą pęsety chwytając go jak najbliżej naszej skóry. Pęstety dostępne są w dobrych aptekach, a także w naszym sklepie - link.
Po usunięciu kleszcza dokładnie umyjmy ręce, zdezynfekujmy miejsce ukąszenia wodą utlenioną lub alkoholem. Pamiętajmy o obserwacji miejsca ukłucia, by w razie potrzeby skonsultować mastępujące wokół niego zmiany z lekarzem.

Gdy czujemy obawy przed usunięciem kleszcza lub nie udaje nam się tego zrobić, zgłośmy się do lekarza.Tematykę kleszczy poruszamy także w artykule - link


źródło: Aptekarz Polski
           strona Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego
           fot.: Flickr/Mislav MarohnicKS