Sposoby walki z bólem

24-08-2016

Pacjenci, którzy doznali urazów ciała w sposób nieuchronny zetknęli się z bólem towarzyszącym procesowi leczenia. Choć jego odczuwanie ma ostrzegająco-ochronne działanie, przedłużający się charakter tego zjawiska może prowadzić do powikłań. Jedną ze skutecznych metod leczenia bólu jest stymulacja prądem o leczniczej częstotliwości z wykorzystanie elektrostymulatorów TENS/EMS.

Leczenie poszpitalne

Lekarz prowadzący pacjenta, który uległ wypadkowi z pewnością prócz leczenia przyczyny bólu, będzie podawał mu środki przeciwbólowe adekwatne do jego stanu. Pacjent opuszczający szpital, uzyska od niego także dokładne informacje dotyczące leczenia przeciwbólowego w domu. Bardzo często w celu uśmierzania bólu zalecane zostaje stosowanie przezskórnej elektrostymulacji TENS/EMS.

 Terapia elektrostymulatorem TENS/EMS

Stymulatory TENS/EMS wykorzystują w swoim działaniu prądy impulsowe o niskiej częstotliwości, które często pokrywają się z częstotliwościami impulsów fizjologicznych. Według teorii bramek Melzacka i Walla włókna nerwowe typu C (czuciowe) niosące informację o impulsach z elektrostymulatora, robią to dużo szybciej niż włókna typu A. W skutek tego sygnał impulsów generowanych przez stymulator wygrywa dostęp do podwzgórza zarządzającego czynnościami autonomicznymi układu nerwowego. System nerwowy jest w ten sposób “oszukiwany” przynosząc ulgę w bólu. Dodatkowo impulsy stymulatora inicjują wydzielanie naturalnych substancji przeciwbólowych tzw. beta-endorfin.

Masaż elektrostymulatorami Panasonic

Wykorzystanie w terapii elektrostymulatorów Panasonic pomaga w stymulacji mięśni, “uspokaja” pobudzone nerwy i poprawia krążenie. Pacjent codziennie może stymulować dowolną ilość miejsc, jednak powinien przestrzegać limitu 15 minut dla jednej pozycji rozmieszczenia elektrod.
W zależności od celu, do stymulacji mięśni można używać prądu o częstotliwości do 1200Hz. Charakterystyka działania urządzenia jest zależna od częstotliwości.

Ustawienia o charakterystyce niskiej częstotliwości są idealne do zwalczania bólu mięśni i utrwalania efektu relaksacji. Działanie pompujące, dzięki kurczeniu się włókien mięśniowych poprawia krążenie krwi i wydzielanie substancji endogennych uśmierzających ból. W urządzeniach Panasonic wykorzystuje się 4 zakresy częstotliwości odpowiadające wrażeniu następującego typu masażu: 3- 8 Hz (oklepywanie), 40Hz (ucisk), 50 Hz (ugniatanie), 83,3Hz (oklepywanie II).
Symulacje wysokimi częstotliwościami zapewniają natychmiastowe uśmierzenie oraz blokowanie przenoszenia bólu. Elektrostymulatory wykorzystują wtedy 3 częstotliwości: 100 Hz (nacieranie), 120 Hz i 1200 Hz.

 

Zwalczanie mocnego bólu mięśni lub zdrętwień

Pacjent prowadzący terapię przeciwbólową elektrostymulatorem EW6021 ma do dyspozycji 9 automatycznych programów wspomagających terapię, które w sposób czytelny zostały przedstawione w instrukcji użytkowania urządzenia. Bardzo ważną kwestią dla prawidłowego przeprowadzania zabiegu terapeutycznego jest właściwe rozmieszczenie elektrod urządzenia. Elektrody podłączane do czerwonych wtyków urządzenia, należy mocować na kręgosłupie. Mają one za zadanie blokować przenoszenie bólu pochodzącego z okolicy zajętej przez proces chorobowy. Powinny także znajdować się na podobnej wysokości co elektrody podłączane do białych wtyków. Elektrody z białymi wtykami mocuje się do bolących okolic ciała, mają pozytywnie wpływać na uśmierzanie bólu generowanego w tych okolicach przez chore tkanki.